تبلیغات
کانون فیلم و عکس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی - شما هم حسود هستید؟؟؟
کانون فیلم و عکس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی
دانشگاه خلیج فارس
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

شما هم حسودین!!!نیستین؟؟؟ نه باور نمی کنم خب پس بیاین یه کاری بکنید که حداقل خودتون مطمئن بشید، متن رو بخونید به سوالاش صادقانه جواب بدید به خودتون منصفانه امتیاز بدین اگه حسود نبودین اعلام کنین...

کسی نمی‌تواند بگوید من حسود نیستم. همین ادعا دلیل خوبی است برای حسادت ورزیدن. اما مصرف انرژی حسادت كه از نوع آتش است در همه ما یكسان نیست ...

ر بعضی‌ها آن‌قدر این آتش شعله‌ور است كه از آن‌ها انسان‌هایی روان‌رنجور و گاهی تبهكار می‌سازد و در بعضی‌ها عاملی برای فعالیت و حركت به سوی تبدیل حسادت به سعادت خواهد شد. آن‌چه در زندگی اهمیت دارد این است كه ما حوادث را چگونه پاسخ می‌دهیم. آتش جهنم در تعابیر مفسران تنها به آتش شناخته شده‌ای كه در طبیعت وجود دارد، تعبیر نمی‌شود، بلكه به این آتش، آتش سرد گفته می‌شود. آن آتش كه دایمی است و تمام شدنی نیست و سوزاننده‌تر از آتش طبیعت است. آتش حسادت یكی از آن‌هاست. هیزم آن را خودمان تهیه می‌كنیم و از پیش می‌فرستیم. آتش طبیعت را می‌توان كنترل كرد ولی آتش حسادت فقط باید از طریق خود انسان خاموش شود و خاموش كردن آن هم مستلزم سال‌ها ریاضت و تمرین است. به همین دلیل مبارزه با نفس را "جهاد اكبر" می‌نامند.

ریشه حسادت كجاست و از چه دری وارد می‌شود؟ در یكی از احادیث حضرت علی (ع) آمده كه بزرگ‌ترین گناه ترس است. امروز اگر در سایت‌های مختلفی كه در خصوص حسادت آمده تحقیق كنید، كلمه ترس به عنوان ریشه محوری و عامل اصلی حسادت عنوان شده است. هر چند اشخاص حسود كم‌تر به ترس اقرار می‌كنند. ولی ترس از عقب ماندن و یا از دست دادن چیزی موجب سوءظن و حسادت خواهد شد. عدم اعتماد همسران نسبت به یكدیگر از عوامل ترس است كه مبادا یكدیگر را از دست بدهند. وقتی همسری به همسرش بگوید من به تو اعتماد دارم، ولی به آدم‌های دور و برت اعتماد ندارم در حقیقت به طور غیرمستقیم به او می‌گوید من به توانایی تو در مراقبت از خودت اعتماد ندارم.

و این ترس، عامل عدم اعتماد در تمامی اختلافات و ناسازگاری‌های همسران با یكدیگر خواهد شد.

بی‌توجهی به شناخت احساسات و عواطف دیگران از دیگر عوامل حسادت است. داستان حضرت یوسف (ع) حاوی پندهای بسیار مفیدی است از جمله این‌كه یعقوب (ع) پدر یوسف نمی‌توانست علاقه مفرط خود را نسبت به یوسف از دید دیگر فرزندانش پنهان كند. و همین عامل حسادت برادران یوسف شد و ... خوب به محیط كار خود توجه كنید متوجه می‌شوید كه در یك موقعیت شغلی افراد دو گونه رابطه دارند یكی روابط رسمی و شغلی و دیگری روابط غیررسمی و غیر سازمانی. و این دو نوع رابطه رسمی و غیررسمی در تمامی سازمان‌ها و محیط‌های شغلی وجود دارد. اما در روابط غیررسمی یعنی این‌كه دو نفر در یك محیط كاری می‌توانند ضمن داشتن مناسبات شغلی در بیرون از سازمان با هم مناسبات غیرشغلی یعنی دوستانه‌ای هم داشته باشند. هیچ كس نمی‌تواند از شما بخواهد رابطه غیررسمی نداشته باشید ولی این رابطه نباید در مناسبات رسمی شما با یكدیگر در محیط كار و ایجاد تفاوت‌ها و توازن‌های عاطفی با دیگران اثر منفی بگذارد. روابط غیررسمی در محیط كار زود به چشم دیگران جلوه می‌كند و باعث كوچك‌تر شدن شعاع حیطه‌های شخصی و اداری دوست‌داران خواهد شد. و بسیاری از سوءظن‌ها و در پی آن حسادت‌ها شعله‌ور خواهد شد. در یك سازمان به یك یا چند نفر خاص تعلق ندارید بلكه متعلق به مجموعه سازمان هستید. اگر مجموعه افراد به صورت انفرادی به سازمان تعلق خاطر و همكاری داشته باشند طوری كه برای سازمان‌شان مفید باشند سازمان هم به شكل یك كل، بازخوردی وسیع‌تر برای آن‌ها خواهد بود. یا به تعبیری ساده‌تر كمك‌های انفرادی و هر چند كوچك ما سبب كمك فزاینده‌ای از سازمان به خود ما خواهد شد. در این‌جا در اصطلاح مدیریت می‌گویند وضعیتی سینرژیكی ایجاد شده است یعنی یك به علاوه یك بیشتر از دو خواهد شد.

سلامت پیكره سازمان، شور و نشاط سازمانی ایجاد می‌كند. در چنین سازمانی افراد فرضیه‌ای برای خودشكوفایی، خلاقیت خودگردانی و نشاط و‌ روحیه‌ای عالی خواهند داشت و همه حسادت‌ها به فعالیت‌های مهرورزی و همدلی تبدیل خواهد شد.

از دیگر خصوصیات حسادت قابلیت تعمیم آن است. وقتی تجربیاتی غلط و حسادت‌برانگیز در یك محیط كاری یا خانوادگی و ... ایجاد می‌شود. آن را در محیط‌های دیگر همانندسازی كرده و می‌گوییم فلانی هم مثل فلان كس در صدد آسیب‌رساندن به من است. نه این طور نیست ویروس حسادت را به این طرف و آن طرف نكشانید. بارهای منفی حسادت را در محیط پاك دیگری نكشانید، چرا آن‌جا را آلوده كنیم. هر جویی كه ناپاك نیست. هیچ محیطی در ابتدا آلوده نبود این ما بودیم كه آب را گل كردیم.

اگر در محیط خانه وسواس دارید شاید در گذشته ارتباطات غیرصحیحی با دیگران داشته‌اید و آن را در محیط پاك خانه خود تعمیم می‌دهید. یك نوع عدم امنیت و اعتماد نسبت به یكدیگر و مراقبت‌های افراطی در رفت و آمدها و روابط دوستان همسرتان، و مكالمات تلفنی آن‌ها، حتی با دوستان هم جنس همسرتان آتشی كه دود آن در قعر شب پیداست. برای بهبود روابط خود با همسرتان لطفا به این تذكرات توجهی خاص داشته باشید.

باید مطمئن باشید كه شكست‌های قبلی تكرار نخواهند شد و شما كار را خراب‌تر نخواهید كرد. ماهی یك بار با همسرتان بحث‌های عمدی كه دور از تنش‌ها و حسادت است، داشته باشید، در آن جلسه از یكدیگر بخواهید تا موقعیت‌هایی را كه در آن نسبت به هم دلخور می‌شوید فهرست‌وار بنویسید و بدون آن‌كه همدیگر را متهم یا سرزنش كنید كه نباید در این موقعیت‌ها عكس‌العمل نشان دهند فقط آن‌ها را در مورد همسرتان شناسایی كنید و آن‌ها را در موقعیت‌های واقعی رعایت كنید و كمتر در جلو دید یكدیگر نمایان سازید.

خانم‌ها باید بدانند كه همسران‌شان به عشق، مراقبت، تایید، احترام و پرستاری نیاز دارند و آقایان نیز باید بدانند كه همسران آن‌ها باید مطمئن شوند كه شما وفادار، عاشق و حامی آن‌ها هستید. مدل موها و لباس‌‌تان را عوض كنید. فواصلی از روزهای زندگی را برای با هم بودن اختصاص دهید. روی طرز نگاه‌تان كار كنید. توجه كنید چه چیزهایی می‌تواند به شما عزت ببخشد. به موزه، پارك، سینما، تئاتر و  تفریح بروید. هر كسی همان رفتاری را با ما خواهد كرد كه ما خودمان با خودمان داریم. به توانایی‌های روحی، عاطفی جسمی و جنسی خود اهمیت دهید. اگر شما ضعفی در این توانایی‌ها داشته باشید،‌ در پی آن خواهید بود تا به طرز دیگری آن را جبران كنید و این مكانیزم جبرانی چیزی در پی نخواهد داشت به جز مراقبت‌های وسواس‌گونه و عصبیت‌های افراطی و دست آخر تقویت ریشه‌های حسادت و بدبینی نسبت به یكدیگر.

زیاد از خود، مال و ثروت، فرزندان، همسر و اصالت خانوادگی‌تان تعریف نكنید؛ ولی به همت‌های بلندی كه داشته‌اید و موفقیت‌های شیرینی كه در زندگی كسب كرده‌اید، افتخار كنید. تعریف كردن از خود در میان مردم موجب عزت شما نخواهند شد. و تنها فایده آن این است كه دیگران نسبت به شما حسادت می‌كنند و این موج حسادت دیگران موجب تیرگی طالع شما خواهد بود. در قرآن كریم سوره فلق به طور اختصاصی، برای پناه بردن انسان از شر حسادت، نازل شده است. فایده دیگر تعریف از خود، كم شدن عزت نفس شما در نظر دیگران است. زیرا مشك آن است كه خود ببوید، نه آن‌كه عطار بگوید. وقتی از محاسن كسی نزد شما تعریف می‌شود حسادت خود را زود نشان ندهید، گویند به حرف (زبان) شما توجهی ندارد، بلكه به كلام باطن شما پی می‌برد.

مبارزه با حسادت كار ساده‌ای نیست، اما شعله‌های آن را می‌توان مهار كرد.

هر گاه از كسی خبری شنیدید كه به درجات یا كمالات چشم‌گیری رسیده، به جای حسادت، در خود احساس نشاط و خوشحالی كنید و خدا را شكر كنید كه یكی از آشنایان یا دوستان شما به جایی رسیده است كه در بهبود موقعیت و شرایط زندگی شما هم حتما اثر مثبتی خواهد داشت. زود به او تبریك بگویید و این را بدانید كه نوبت شما هم به زودی خواهد رسید. موقعیت دوستان خود را تحلیل كنید، اگر آن‌ها به حق به درجات عالی رسیده‌اند حسادت شما نشان‌دهنده بیماری شماست. پس به داد خود برسید اگر هم به ناحق رسیده باشند، پس جای غبطه و افسوسی نیست و دعا كنید كه خدا به او رحم كند. گاهی پیشرفت دیگران در ما ایجاد انگیزه می‌كند. این حركت یك حركت مثبت و سازنده است.

سعی كنید جمله "من هم اگر ... بودم از او بهتر می‌شدم" را دور اندازید. شما، شما هستید. كاری به دیگران نداشته باشید بنگرید كه شما چه گنج نهفته‌ای دارید كه بایست به دنبال آن بگردید و در مصاف با دیگران به تقویت رفتارهای مغایر آن‌ها بپردازید. یعنی بنگرید كه چه نقاط مثبتی در دیگران وجود دارد، زشتی‌ها جز آن‌كه آتش حسادت شما را برمی‌انگیزند ارمغان دیگری برای شما نخواهند داشت.

آزمون

همه موقعیت‌های زیر درباره زوج‌ها در نظر گرفته شده است. خودتان و كسی را كه دوست دارید جای شخصیت‌های موجود در پرسش‌نامه بگذارید و بعد به سوالات جواب بدهید.

1- در میهمانی شلوغی هستید و یك ساعتی است كه همسرتان را ندیده‌اید.

الف: ناراحت نمی‌شوم          ب: كمی ناراحت می‌شوم

پ: تا حدودی ناراحت می‌شوم      ت: خیلی ناراحت می‌شوم

ث: به شدت ناراحت می‌شوم

2- شخص مجرد سالمندی همسرتان را به شام دعوت می‌كند.

الف: ناراحت نمی‌شوم          ب: كمی ناراحت می‌شوم

پ: تا حدودی ناراحت می‌شوم      ت: خیلی ناراحت می‌شوم

ث: به شدت ناراحت می‌شوم

3- همسرتان به ورزشی علاقه‌مند است كه شما آن را دوست ندارید، از این رو هفته‌ای دو روز بعدازظهر را با دوستانش به آن ورزش می‌پردازد.

الف: ناراحت نمی‌شوم          ب: كمی ناراحت می‌شوم

پ: تا حدودی ناراحت می‌شوم      ت: خیلی ناراحت می‌شوم

ث: به شدت ناراحت می‌شوم

4- همسرتان با یكی از همكارانش كه از جنس مخالف اوست دوستی نزدیك دارد.

الف: ناراحت نمی‌شوم          ب: كمی ناراحت می‌شوم

پ: تا حدودی ناراحت می‌شوم      ت: خیلی ناراحت می‌شوم

ث: به شدت ناراحت می‌شوم

5- شما و همسرتان یكدیگر را به شدت دوست دارید، اما همسرتان در مواقعی با همسر قبلی‌اش تلفنی صحبت می‌كند.

الف: ناراحت نمی‌شوم          ب: كمی ناراحت می‌شوم

پ: تا حدودی ناراحت می‌شوم      ت: خیلی ناراحت می‌شوم

ث: به شدت ناراحت می‌شوم

6- در یك میهمانی همسرتان با كسی از جنس مخالف خود یك ساعتی صحبت می‌كند.

الف: ناراحت نمی‌شوم          ب: كمی ناراحت می‌شوم

پ: تا حدودی ناراحت می‌شوم      ت: خیلی ناراحت می‌شوم

ث: به شدت ناراحت می‌شوم

7- یك ساعت است می‌خواهید تلفنی با همسرتان صحبت كنید، اما تلفنش مشغول است. بعد وقتی موضوع را با او در میان می‌گذارید، به شما می‌گوید همسر سابقش زنگ زده و او مجبور شده است با وی صحبت مفصلی داشته باشد.

الف: ناراحت نمی‌شوم          ب: كمی ناراحت می‌شوم

پ: تا حدودی ناراحت می‌شوم      ت: خیلی ناراحت می‌شوم

ث: به شدت ناراحت می‌شوم

8- در یك میهمانی همسرتان با فردی طلاق گرفته طولانی مدت صحبت می‌كند.

الف: ناراحت نمی‌شوم          ب: كمی ناراحت می‌شوم

پ: تا حدودی ناراحت می‌شوم      ت: خیلی ناراحت می‌شوم

ث: به شدت ناراحت می‌شوم

محاسبه امتیازات

در ازای هر جواب الف 1 امتیاز، هر جواب ب 2 امتیاز، هر جواب پ 3 امتیاز، هر جواب ت 4 امتیاز، و هر جواب ث 5 امتیاز در نظر بگیرید.

امتیاز 19-0: حسود نیستید و مطمئن هستید كه همسرتان به شما وفادار است.

امتیاز 27-20: در حد متوسطی حسادت دارید.

امتیاز 28 به بالا: شما حسود هستید. سعی كنید علتش را بفهمید. آیا می‌ترسید همسرتان را از دست بدهید؟ آیا به خودتان اطمینان ندارید؟

توضیحات

میان اندیشمندان رفتارگرا درباره مبدا حسادت‌ورزی بحثی وجود دارد: حسادت را به ارث می‌بریم یا آن را كسب می‌كنیم؟ ای. آرونسون و ای.پاینز، كه هر دو روان‌شناس هستند، معتقدند كه حسادت اكتسابی است. این دو روان‌شناس پرسش‌نامه‌ای 200 سوالی را به صد نفر دادند و به این نتیجه رسیدند كه افراد حسود در مقایسه با افراد غیرحسود در زندگی‌شان آن طور كه باید راضی نیستند. از این گذشته، از سطح تحصیلی ضعیف‌تری برخوردارند، احساس حقارت می‌كنند، و تصویر ذهنی خوبی ندارند.

نوع مطلب : متفرقه، 
برچسب ها : روانشناسی، حسادت، جامعه، زندگی،
لینک های مرتبط :
مسعود قدرتی
سه شنبه 30 تیر 1394
سه شنبه 10 شهریور 1394 04:23 ب.ظ
آقای قدرتی عزیز جواب خیلیاش واضحه آگه ناراحت نشیم نشونه بی غیرتی ماست
چون اندیشمندان خارجی معنی غیرت رو نمیفهمن و داشتن رابطه مرد و زن امری عادیه ولی در تفکر اسلامی و شیعی خودمون دلیلی نداره ی زن با مرد نامحرم ارتباط داشته باشه چه عملی و چه در لفظ و حرف
زن در اسلام حرمت داره مث جهان بی ثبات و غوطه ور در منجلاب غرب نیست
پس ناراحت شدن از اینا حسادت نیس بلکه غیرته که بدبختانه غیرت معناش 360 درجه برگشته
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


به وبلاگ کانون فیلم و عکس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه خلیج فارس خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای کانون فیلم و عکس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی محفوظ است