تبلیغات
کانون فیلم و عکس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی - اگر دانشجو هستید، دانشجویی کنید!!
کانون فیلم و عکس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی
دانشگاه خلیج فارس
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
توصیه هایی برای استفاده مفید از ایام دانشجویی
"نوشته ی هانیه روزبهانی"
به طور معمول 18-19 تا 24-25 سالگی سن متداول دانشجویی است و تقریبا گل سرسبد سال های جوانی، برای اکثر جامعه جوان امروز ما، در دانشگاه می گذرد. من به شخصه به عنوان کسی که گل ههندوانه جوانی ام! را کلا در محوطه و راهروها و سکوهای همکف و کلاس های دانشکده مان گدرانده ام و ساعن های متمادی، با لیوان های یکبار مصرف و چای کیسه ای در بوفه دانشکده های مختلف دانشگاهمان گذر عمر کرده ام! می خواهم درباره بخشی از تجربه شخصی ام درباره "دانشجویی کردن" و نه صرفا "دانشجو بودن" بگویم. چیزی که می خواهم بگویم در مورد علم آموزی در دانشگاه نیست؛ چراکه معتقدم شاید پنجاه درصد کارکرد دانشگاه آموزش باشد و غیر از رشته هایی که خیلی تخصصی هستند، مثل بعضی رشته های علوم پزشکی و مهندسی، شاید خیلی وقت ها بتوان در کلاس های آزاد و با مطالعه شخصی دانش بسیار بیشتری به نسبت دانشگاه به دست آورد. اما همیشه معتقدم آن پنجاه درصد دیگر، چیزی است که در خارج از دانشگاه شاید خیلی سخت به دست بیاید و آن، شعور و پختگی فکری و رفتاری و رشد سطح توقعات و انتظارات شما از خودتان است که به واسطه حضور در این محیط به دست می آید؛ اما به یک شرط! و آن هم اینکه به حد کافی دانشجویی کرده باشید. آنچه در ادامه خواهم گفت بخشی از تجربیات حاصل شده از آزمون و خطاهای بسیاری ست که اگر به چند سال قبل برمیگشتم حتما خودم بیشتر به آن توجه می کردم...
سال های دانشجویی را تا جایی که می توانید در دانشگاه بگذرانید!
بعضی ها در دوران دانشجویی تنها جایی که نمی توان پیدایشان کرد، دانشگاه است! اما این چند سال فرصتی است که با قطعیت می گویم هیچ وقت دیگر تکرار نمی شود. توصیه ی شخصی من این است اگر محدودیت مالی ندارید، این سال ها را حتی خیلی به کار کردن اختصاص ندهید. برای کار کردن حداقل سی سال دیگر وقت دارید. اما برای دانشجویی کردن نه! ممکن است بگویید من سال های بعد هر وقت دلم خواست می توانم کنکور بدهم و دوباره دانشجو شوم. اما سال های بعد دیگر اکثرا همه درگیر شغل و ازدواج و آمدن فرزند و.... هستند و این فراغ بال فکری و زمانی مخصوص این سن برای این تجربیات وجود ندارد. پس از این چند سال کوتاه و گذرای دانشجویی نهایت استفاده را ببرید. حضور داشتن در محیط دانشگاه و استفاده از امکانات آن، حتی نشستن در بوفه و گپ زدن با دوستان دانشجوی دیگر، بسیار به پختگی شما کمک می کند.
درک محضر استاد!
سال اولی که به دانشگاه رفتم، برایم سوال بود که چرا وقتم را بایددر کلاسی بگذرانم که کل اطلاعاتی که می خواهد به من بدهد اندازه بیست صفحه مطالعه شخصی هم نیست. تازه آن هم اگر استاد با معلومات و با حوصله ای باشد. تا اینکه یک روز یکی از استادانمان که خودش هیچ وقت حضور غیاب نمی کرد و مزمه محبتش ما طفلان گریزپای را به مکتب می کشاند، حرف جالبی زد. استادمان گقت:"شاید اگر الان در کتابخانه بنشینید و درس بخوانید، بیشتر از وقتتان استفاده کرده باشید، اما چیزی که مهم است "درک محضر استاد" است. شما با مطالعه، دانش به دست می آورید، اما در کلاس استادی نشستن که سال ها از شما جلوتر بوده و دانشش به درک و شعور و بینش در آن رشته رسیده، بیشتر به کارتان می آید. ممکن است آن استاد با طرح یک موضوع، یک چالش، یک نگاه جدید به رشته و واحد درسی تان باعث شود جرقه های مهمی در ذهنتان زده بشود که با ساعت ها مطالعه به دست نیاید. شما در بعضی کلاس ها چیزهایی را می شنوید که در حالت عادی در جامعه ممکن است هیچ وقت به گوشتان نخورد! پس کلاس هایتان را بروید، نه فقط برای درس یاد گرفتن، بلکه برای حضور در محضر استاد!"
به دانشکده ها و حتی دانشگاه های دیگر سر بزنید!
داشتن کارت دانشجویی فرصت یا بهانه خوبی را به شما می دهدکه کمی فضولی کنید! اینجا از معدود جاهایی است که فضولی اش خیلی هم به آدم می آید! در ساعت های خالی بین کلاس ها و یا حتی روزهایی که کلاس ندارید به دانشکده های دیگر دانشگاهتان سر بزنید یا حتی به دانشگاه های دیگری که شته ی شما را دارند بروید. استادان خوبشان را شناسایی کنید، با دانشجوهای دیگر دوست شوید و دایره روابطتان را مخصوصا در رشته خودتان گسترده کنید. این روابط کمک می کند ایده های خوب کاری و تحصیلی خودتان را بهتر بشناسید. حتی می توانید با اجاطه استاد مربوط در کلاس هایشان شرکت کنید؛ مثلا من کسی را می شناسم که در دانشکده زبان های خارجه ادبیات فرانسه می خواند، اما در طول چهار سال لیسانس، در تمام وقت های خالی اش کلاس های رشته زبان ایتالیایی را شرکت می کرد و در پایان تحصیلاتش زبان ایتالیایی را به خوبی فرانسه یاد گرفته بود. یا یکی از دوستانم که در دانشکده حقوق تحصیل می کرد و بسیار به هنر علاقه داشت با بچه های دانشکده هنرهای زیبا آشنا شده بود و آن ها کمکش کردند تا در کلاس های رشته نمایش شرکت کند و حالا به خوبی در هر دو رشته فعالیت دارد و کار می کند. مشخص است بیرون از دانشگاه برای شرکت در این کلاس ها باید کلی هزینه زمانی و مالی شود؛ پس چرا از امکاناتی که به رایگان در اختیارتان قرار دارد، در وقت های خالی تان استفاده نکنید؟؟؟
مجموعه دوستانتان را با دقت انتخاب کنید!
قدرت جمع! قدرت جمع می تواند با آدم کاری کند که قوی ترین اعتقادها و محکم ترین تصمیم ها بشکند. نمی توانم بگویم که قدرت دایره دوستان و کسانی که شما دوران دانشجویی خود را با آن ها چه در دانشگاه و چه در محیط خوابگاه می گذرانید، چقدر است! مخصوصا در سنی که هنوز بنیان فکری ما به خوبی شکل نگرفته است و ما در حال تعریف دوباره نظام ارزشی خودمان، از دید خودمان و تجربیاتمان هستیم. مثل معروفی وجود دارد که می گوید میزان موفقیت هر فردی برابر است با میانگین پنج نفری که با آن ها در ارتباط است. حقیقت این است که شما کم کم شبیه دوستان صمیمی تان می شوید. اگر در جمعی باشید که رقابت و موضوع صحبت سر درس خواندن و مطالعه باشد، یا سر کار کردن و کارآفرینی، گرفتن بورس تحصیلی از دانشگاه های خارجی یا تجمل گرایی و رقابت بر سر مارک گوشی و لباس و خوش گذرانی و وقت تلف کردن، کم کم دغدغه های شما هم به همان سمت تغییر خواهد کرد. بنابراین وارد جمعی شوید که می خواهید مثل آن ها باشید. اگر دوستان شما تفریحات ناسالمی دارند یا آدم های بی انگیزه و بلاتکلیف و ناموفقی هستند، خیلی به استحکام شخصیت خودتان اعتماد نکنید، چون همیشه انرژی و ارتعاش جمع از انرژی و ارتعاش یک نفر قوی تر است و می تواند به مرور بر شما تاثیر بگذارد؛ مثلا تصور کنید که با کسی دوست هستید که با جدیت دنبال اهداف بلند مدت تحصیلی خودش است، از بهترین بورس ها و بهترین سایت ها و مجلات در رشته خودش با خبر است. پیگیر چاپ مقاله در نشریات تخصصی است، در عین حال کلاس زبان و موسیقی می رود، فیلم های خوب روز را می بیند و نقدهای خوب می خواند، سمینارهای انگیزشی می رود و.... اگر هر روز هفنه با چنین شخصی دم خور باشید مسلما سطح انتطار شما از خودتان بالا می رود و شما را هم ترغیب یا حداقل کنجکاو می کند که وارد دنیای او شوید و از وقتتان بهتر استفاده کنید.
به فعالیت های دانشجویی نه نگویید!
معمولا وقتی وارد سالن اصلی اکثر دانشگاه ها می شویم روی بردهای مختلف اطلاعیه های زیادی دیده می شود؛ اطلاعیه ی شب شعر، نشست ادبی، انتخابات انجمن علمی یا انجمن اسلامی، برگزاری جلسه نقد فیلم، همایش علمی، هنری یا سیاسی در سالن آمفی تئاتر دانشکده و....از من می شنوید در زمان های پرت و خالی که در دوران دانشجویی به وفور یافت می شود! تا جایی که می توانید در این نشست ها حضور پیدا کنید و با نگاه ها و عقاید مختلف آشنا شوید. به نظر من دانشگاه  اگر خیلی شبیه جامعه بیرون خودش نباشد، برای کسی که تازه از محیط بسته دبیرستان بیرون آمده است، حداقل ماکت خوبی است تا برای فعالیت های خارج از دانشگاه آماده شود. تا جایی که می توانید در گروه های مختلف عضو شوید. اردو یا همایش برگزار کنید. همه اینها باعث می شود روابط عمومی تان تقویت شود، اعتما به نفستان بالا برود، جزئیاتی مثل زدن نامه اداری به مسئولان ارشد و چگونگی بیان درخواستتان را یاد بگیرید، با گروه های مختلف فکری و عقیدتی آشنا شوید و همه اینها فرصت ها و تجربیات نابی است که سال ها بعد در محیط کار و ارتباطات اجتماعی دیگر شاید به این صورت فرصتش برایتان مهیا نباشد. یا حتی ممکن است در آینده فرصت های شغلی خوبی از دل همین فعالیت ها و دایره روابط و آشنایی ها برایتان پیش بیاید.
پس قدر این سال های ناب دانشجویی را بدانید...!!


پ ن: کانون فیلعکس عضو می پذیرداز شما اصرار از ما انکاردوران دانشجوییتون رو تباه نکنید واسه خودتون میگم از ما گفتن بودنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مهسا اسماعیلی
دوشنبه 12 بهمن 1394
یکشنبه 19 خرداد 1398 03:31 ب.ظ

You made some really good points there. I looked on the net for more info about the issue and found most people will go along with your views on this site.
شنبه 18 خرداد 1398 06:45 ب.ظ

Yes! Finally something about %keyword1%.
چهارشنبه 1 اردیبهشت 1395 01:44 ق.ظ
چی شده بالاخره چشم وبلاگ ب حضور شما روشن شد!!!!
حیف که همین چند روز پیش ی گاو زدیم زمین و پول نداریم یکی جدید بخریم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


به وبلاگ کانون فیلم و عکس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه خلیج فارس خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای کانون فیلم و عکس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی محفوظ است